Energy production and consumption

Nordplus Junior projekt ''Energy production and consumption" (Energia tootmine ja tarbimine) 2019 - 2020, koostöös Hyvinkään Sveitsin Iukio kooliga Soomest ja Riia 3. Riigigümnaasiumiga Lätist. Osalevad õpilased 10. ja 11. klassist.

 

Nordplus Junior projektikohtumine Riias.

28. oktoobrist 1. novembrini toimus Riia 3. Riigigümnaasiumis meie projekti esimene kokkusaamine. Päevad olid tegevusterohked ja sisukad.

Esimesel päeval tutvuti üksteisega. Läti õpilased rääkisid oma riigist ja pealinnast ning tutvustasid koolimaja; Soome õpilased ning meie tegime ettekande oma riikide energiaallikatest ja elektri tootmisest. Meie näitasime ka enda tehtud humoorikat videot Hiiumaa Gümnaasiumist. Järgnevalt kuulasime Riia Tehnikaülikooli professori Olegs Linkevicsi kahetunnist loengut energeetika alustest ja pärastlõunal osalesid õpilased töötoas, kus oli võimalik valmistada liiva ja erinevaid metalle kasutades patareid. Siis toimus orienteerumismäng Riia vanalinnas, mis oli ebameeldivast ilmast hoolimata põnev ajaviide. Õhtul oli kohtumine kooli segakooriga, kus laulsime kõigepealt laulu valge hobusega poisist, kes arvas, et ta on suur naiste lemmik, aga tegelikkuses see nii ei olnud. Seejärel tulid meie ette kaks noorhärrat ning õpetasid selgeks ühe läti rahvatantsu.

Kolmapäeval külastasime Läti Ülikooli, kus pärast maja tutvustamist kuulasime professor Elena Pajuste loengut aatomielektrijaamade toimimisest, täpsemalt tuumasünteesi ja tuuma lõhustumise erinevusest ja vesinikutuuma sünteesil põhineva radioaktiivsusvaba piloottuumajaama ehitamisest Prantsusmaal. See oli enamuse arvates päeva kõige huvitavam osa, kuigi kogu loeng oli jällegi inglisekeelne. Siis toimus ülikooli füüsikaõppejõudude poolt korraldatud interaktiivne töötuba, kus näiteks üks grupp sai jälgida vesinikul töötavat mootorit ning andmeid koguda. Kolmapäeva pärastlõuna oli vaba, seega otsustasid õpilased kinos käia ja natuke suveniire osta.

Neljapäeval sõitsime bussiga Riiast välja ja kõigepealt külastasime Salaspilsis asuvat Läti Riiklikku Botaanikaaeda. Seal oli palju põnevaid troopilisi taimi nagu näiteks draakonipuu, avokaado, papaia, streliitsia; lisaks rääkis giid meile ka kogu botaanikaaia kollektsioonist ning kuidas seda hooldatakse ja soojendatakse. Edasi suundusime Salaspilsi Päikeseelektrijaama, kus töötajad tutvustasid meile, kuidas päikesepaneelide kaudu kogutud energiat linna tarbeks kasutatakse. Pärast pidulikku lõunasööki vaatasime Riia hüdroelektrijaama tammi ja veereservuaari ning siis läksime Riia prügilasse, mis oli jällegi väga põnev kogemus. Riia prügimajandusega tegeleb SIA Getlini ECO. Seal sorteeritakse prügi ning biojäätmetest toodetakse soojust, mis kütab kasvuhooneid, kus kasvatatakse tomateid ja kurke, mida müüakse poodides aasta ringi. Tomatid on suured, ilusad ja maitsvad. Proovisime järgi.
Reede hommikul oli nädalast kokkuvõtte tegemise aeg. Saime osavõtmist tõendavad tunnistused ning oligi aeg koju tagasi sõitma hakata. Kõik said juurde uusi sõpru, keda kevadel Hiiumaale vastukülaskäigule oodatakse.

Опубликовано 03.10.2019. Дата последнего изменения 13.05.2022.